Ana içeriğe atla

Gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar

Gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar

Büyükşehirlerde olan gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar. Emin olsunlar ki şehirde kazanamayacakları parayı köylerinde kazanacaklar.

Kars'ın Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünden iş ve daha iyi yaşam hayaliyle 2008 yılında göç ettiği İstanbul'da umduğunu bulamayan Barış Özbaş (30), yaklaşık 12 yıl sonra geri döndüğü köyünde hayvancılık yapmaya başladı. Kardeşi Bayram Özbaş ile birlikte 14 buzağıyla başladıkları hayvancılıkta, 60 büyükbaş sayısına ulaşan Barış Özbaş, "İstanbul'da kalsaydım bunların hiçbirini yapamazdım. Çünkü İstanbul'da yaşam çok zor. İyi ki köyüme dönmüşüm. İstanbul'da başaramazdım ama burada başardım" dedi. 

Gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar
Gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar

Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünde yaşayan Barış Özbaş, 2008 yılında iş bulabilmek umuduyla İstanbul'a göç etti. Yaklaşık 5 yıl süreyle tekstil firmasında daha sonra da çeşitli sektörlerde çalışan Barış Özbaş, iş ve daha iyi yaşam amacıyla gittiği İstanbul'dan umduğunu bulamayınca eşi ve 2 çocuğuyla birlikte Eylül 2019'da Kekeç köyüne geri döndü.

Barış Özbaş, kardeşi Bayram Özbaş ile birlikte besicilik yapmaya karar verdi. 14 buzağı alarak işe başlayan Özbaş kardeşler, yulaf ve buğday ekimi yaptı. Bir yıl içerisinde 60 büyükbaş sayısına ulaşan kardeşler, köylerine bir de ahır yaptı. Hayvancılıkta yatırımlarını sürdüren Özbaş kardeşler, iş umuduyla büyük kentlere göç edenlerin köylerine geri dönmesini tavsiye etti.

GENÇLERE KÖYÜNÜZE DÖNÜN ÇAĞRISI

Gençlere köylerine dönüp, hayvancılık yapmalarını tavsiye eden Barış Özbaş, "Yaklaşık 12 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra köyüme dönmeye karar verdim. Çok mantıklı bir karar verdiğimi düşünüyorum. Büyükşehirlerde olan gençler, köylerine gelsinler, hayvancılık yapsınlar, çiftçilik yapsınlar. Emin olsunlar ki şehirde kazanamayacakları parayı köylerinde kazanacaklar.

Çünkü buralar ata topraklarımız. Köyüme döndüğümde ufak bir sermayem vardı ama bir yıl içerisinde çok güzel işler yaptım. Ben bu işe 14 buzağıyla başladım. Sonra sayı 30'a ulaştı. Hayvancılık para etmeye başlayınca ben de işimi daha da geliştirdim.

Büyükşehirlerde olan gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar. Emin olsunlar ki şehirde kazanamayacakları parayı köylerinde kazanacaklar.
Büyükşehirlerde olan gençler köylerine gelsinler hayvancılık yapsınlar. Emin olsunlar ki şehirde kazanamayacakları parayı köylerinde kazanacaklar.

Buraya hayvanlarım sığmayınca başka bir ahıra da hayvan bıraktım. Bu ahırı da yeni yaptırdım. Hiçbir destek almadan kendi imkanlarımla yaptırdım. İstanbul'da kalsaydım bunların hiçbirini yapamazdım. Çünkü İstanbul'da yaşam çok zor. Sigortalı iş, asgari ücret bunlar bile bulunduğunuz yere göre geçiminizi değiştiriyor. İyi ki köyüme dönmüşüm. İstanbul'da başaramazdım ama burada başardım" diye konuştu.source https://haberton.com/gencler-koylerine-gelsinler-hayvancilik-yapsinlar/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çeşme’de orman yangını çıktı

İzmir Çeşme’de orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor İzmir’in Çeşme ilçesinde, ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, yangına havadan ve karadan müdahale ediyor. Çeşme ilçesi Karareis yolu üzerindeki ormanlık alanda bugün saat 07.30 sıralarında yangın çıktı. Yükselen dumanları gören vatandaşlar, durumu Orman Bölge Müdürlüğü‘ne bildirdi. Bunun üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 3 arazöz […] Çeşme’de orman yangını çıktı - Haberton source https://haberton.com/cesmede-orman-yangini-cikti/

Midesinden, 190 adet mıknatıslı bilye çıkartıldı

Çinli bir çocuğun midesinden, 190 adet mıknatıslı bilye çıkartıldı. 5 yaşındaki çocuğun, oyun oynarken bilyeleri yuttuğu ve 2 ay boyunca midesinde bu bilyelerle yaşadığı ortaya çıktı. Çin’in Shandong bölgesinde meydana gelen olayda, küçük kızın ailesi, bilyeleri çocuklarının oynarken yuttuğunu ve zamanla doğal yollardan dışarı atıldığını sandıklarını ifade etti.  Mıknatıslı olan bilyeler çocuğun midesinde biraraya gelerek büyük bir kitle haline […] source https://haberton.com/midesinden-190-adet-miknatisli-bilye-cikartildi/

Igor Kokoskov sağlık kontrolünden geçti

Fenerbahçe Beko’nun 48 yaşındaki başantrenörü Igor Kokoskov, sezon öncesi sağlık kontrolünden geçti. Fenerbahçe Beko Başantrenörü Igor Kokoskov’a, kulübün yeni sağlık sponsoru olan Acıbadem Sağlık Grubu‘nun Altunizade’deki hastanesinde sezon öncesi rutin sağlık kontrolü yapıldı. Detaylı kan tetkikleri yapılan Sırp çalıştırıcı, ortopedi, iç hastalıkları, göz, kulak-burun-boğaz, genel cerrahi ve kardiyoloji bölümlerinde muayene edildi. Kokoskov’un sağlık kontrolleri, akciğer, […] source https://haberton.com/igor-kokoskov-saglik-kontrolunden-gecti/