Ana içeriğe atla

Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında düşük riskli

Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında düşük risk bölgesi oldu

İzmir'in en kalabalık ticaret merkezlerinden Tarihi Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında beyaz renkli düşük risk bölgesi haline geldi.

Önceleri 'Çok yüksek riskli' kalabalık bölgelerden biri olarak kırmızı renkle gösterilen çarşı, hareketliliğin azalmasıyla güvenli hale geldi. Çarşı esnafı, tüm tedbirlerin alındığını söyleyerek vatandaşları açık havada alışverişe davet etti.

Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında düşük risk bölgesi oldu
Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında düşük risk bölgesi oldu

İzmir genelinde hareketliliğin gözle görünür oranda azalmasıyla birlikte HES uygulamasında kentin kalabalık bazı noktaları beyaz renkli düşük risk bölgesi haline geldi. Kentin en kalabalık ticaret merkezlerinden Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda da kafe ve restoranların paket servise geçmesiyle insan yoğunluğu azaldı.

Hal böyle olunca önceleri 'çok yüksek riskli' olan ve uygulama üzerinde kırmızı renkle gösterilen çarşı, düşük risk bölgelerinden biri oldu. Tarihi Çarşı'nın ünlü Kızlarağası Hanı'nda takı satışı yapan esnaf Sefa Kaylı, "Kemeraltı bölgesinde alınan önlemlere bağlı olarak risk oranı azalmış durumda. Vatandaşların da esnafın da kurallara uyması Kemeraltı'nı gezilebilir ve gelinebilir bir hale getirmiştir.

Vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına uyarak diledikleri gibi alışverişlerini yapabilirler. Bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri dükkanlar açık. Kemeraltı Çarşısı açık bir AVM'dir. Dolayısıyla burası kapalı AVM'lerden çok daha güvenilir bir yer. Virüsün kapalı ortamlarda yayılma hızını hepimiz biliyoruz. Kemeraltı bu konuda çok avantajlı" dedi.

İzmir'in en kalabalık ticaret merkezlerinden Tarihi Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında beyaz renkli düşük risk bölgesi haline geldi.
İzmir'in en kalabalık ticaret merkezlerinden Tarihi Kemeraltı Çarşısı HES uygulamasında beyaz renkli düşük risk bölgesi haline geldi.

'TEKRAR BEKLİYORUZ'

Çarşının sakinleştiğini söyleyen Kemeraltı esnafı Mustafa Erkan Bayrak, "Pek çok tedbir alınarak çarşı risk bölgesi olmaktan çıktı. Esnaf da tüm kurallara uyulmasına dikkat ediyor. Vatandaşlarımızı tekrar buraya bekliyoruz. Bu dönem bizler de zor zamanlar geçiriyoruz. Destek olmaları bizler için iyi olur. Önceleri Kemeraltı Çarşısı çok kalabalıktı. Tedbirlerle birlikte sokaklar boşaldı. Bizler de paket servisle hizmet vermeye başladık" diye konuştu.

Çarşıda çiçek satan Osman Dolcay, "Risk kalmadı. Herkes tedbirini aldı ve alışveriş devam ediyor. Vatandaş gelip alışverişini rahatça yapabilirler. Artık korkmasınlar. Daha önceleri tedbir alınmıyordu. Millet işin ciddiyetinin farkında değildi. Bizim hiçbir arkadaşımız virüse yakalanmadı ama tedbirimizi alıyoruz" dedi.

Önceleri 'Çok yüksek riskli' kalabalık bölgelerden biri olarak kırmızı renkle gösterilen çarşı, hareketliliğin azalmasıyla güvenli hale geldi.
Önceleri 'Çok yüksek riskli' kalabalık bölgelerden biri olarak kırmızı renkle gösterilen çarşı, hareketliliğin azalmasıyla güvenli hale geldi.

Abiye satışı yapan Emre Yaşar, "Covid sebebiyle dükkanımızı bölümlere ayırdık. Her bölümde ayrı müşteriler oluyor ve birbirleriyle temas etmiyorlar. Kabinlerimiz her müşterinin ardından dezenfekte ediliyor. Birçok önlem aldık. Gelen müşterilerimize dezenfektan sıkıyoruz ve kapı girişlerinde ateş ölçümü yapıyoruz. Biz o eski kalabalıklarımızı arıyoruz. İnsanlar korkmasın, esnaf olarak birlik halindeyiz. Çünkü bu bizim ekmeğimiz. Tüm tedbirleri bu yüzden aldık" diye konuştu.

Kemeraltı Çarşısı'na takım elbise satın almak için gelen vatandaşlardan Sercan Tezcan, "Kemeraltı Çarşısı'nın eski kalabalığı yok. Gördüğümüz kadarıyla koronavirüs tedbirlerine uyuluyor. Rahatça alışverişimizi yapıyoruz" diye konuştu.

Vatandaşlardan Arife Yıldız ise, "İnsanlar alışveriş yapmak için tereddüt ediyor ama bana göre tereddüt edilecek bir şey yok. İnsanlar çok rahat alışverişini yapabilir" dedi.source https://haberton.com/kemeralti-carsisi-hes-uygulamasinda-dusuk-riskli/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sekiz günde 3 maç oynayacağız

Göztepe maçıyla çıkışa geçeceğiz. Sekiz günde 3 maç oynayacağız. Bu maçları kazanıp kendimize geleceğiz Çaykur Rizespor Basın Sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, üst üste alınan 2 yenilgiyle her şeyin bitmediğini belirterek, “Göztepe maçıyla çıkışa geçeceğiz. Sekiz günde 3 maç oynayacağız. Bu maçları kazanıp kendimize geleceğiz” dedi. Süper Lig ekibi Çaykur Rizespor'un basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, son üç maçta kendilerine yakışmayan sonuçlar aldıklarını kaydederek, bunları telafi edeceklerini belirtti. Galatasaray maçındaki kötü oyun ve aldıkları sonucu Fatih Karagümrük maçında telafi etmek istediklerini ancak bunu başaramadıklarını söyleyen Bakır, “Bu iki maçı kazansak ilk beşin içinde olurduk ama bunu yapamadık. Şimdi önümüzde Göztepe ve Trabzonspor ile ligde, Eskişehirspor ile Ziraat Türkiye Kupası'nda oynayacağız. Sekiz gün içinde oynayacağımız bu üç mazı kazanıp kendimize geleceğiz. Taraftarlarımızı son iki maçta aldığımız yenilgilerle üzdük. Bu sonuçları telafi edecek güc

Bilim-2 karaya döndü

Bilim-2 karaya döndü... ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salihoğlu; bu derece bir durumla hiç karşılaşmamıştık dedi.  ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa ilişkin Bilim 2 gemisi ile yaptıkları ilk incelemelerle ilgili, "Son gördüğümüz durum gerçekten müsilaj çok yaygın. Sadece gördüğümüz deniz yüzeyinde değil, bütün deniz su kolonunda da jelimsi bir yapı hakim. Bu derece bir durumla hiç karşılaşmamıştık" dedi.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ ) araştırma gemisi Bilim-2, son dönemde Marmara Denizi'nde görülen deniz salyalarının oluşumuyla ilgili araştırma yapmak için 3 gündür Marmara Denizi'nde çalışma yürütüyor. 15 bilim insanından oluşan toplam  25 kişilik mürettebatıyla 4 gün daha inceleme yapacak Bilim 2 gemisi topladığı verileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunacak.  "BU DERECE BİR DURUMLA HİÇ KARŞILAŞMAMIŞTIK" Bilim

Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ı Avusturya’dan istedi

Türkiye, Wels şehrinde yakalanıp, Viyana’ya getirilen SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ı Avusturya’dan istedi. Avusturya’nın Wels şehrinde yakalanarak Viyana’ya getirilen SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan dosya Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi. Wels şehrinde yakalanıp, Viyana’ya getirilen SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Adalet […] Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ı Avusturya’dan istedi - Haberton source https://haberton.com/turkiye-sezgin-baran-korkmazi-avusturyadan-istedi/